Menu Zamknij

Bezpieczne i skuteczne usuwanie pigmentacji

Trwały makijaż jest zabiegiem niezwykle popularnym. Świadczy o tym m.in. ciągły wzrost ilości nowopowstających salonów oferujących tego typu usługi. Linergistkom, które ukończyły kilkudniowe kursy wprowadzające do zawodu, niejednokrotnie może początkowo brakować doświadczenia, wyczucia, zarówno jeśli mówimy o technice pracy, obsłudze urządzenia, zaobserwowaniu symetrii itp., co jest jak najbardziej zrozumiałe dla każdego, kto podjął tego typu próby.

Dodatkowo biorąc pod uwagę fakt zmieniających się trendów makijażowych, technik pracy oraz dostępności nowych rozwiązań technologicznych wykorzystywanych zarówno przy tworzeniu urządzeń do pigmentacji, jak i samych pigmentów, widzimy w naszych salonach bardzo dużą potrzebę uporania się z pigmentacjami, których jedynym przeznaczeniem, jest usunięcie… Czynnikami wpływającymi na skuteczność usuwania pigmentacji, są m.in.: głębokość na jakiej osadzony jest pigment, ilość wcześniejszych zabiegów, obszar ciała, wiek, styl życia klienta, rodzaj cząsteczki barwiącej, skład pigmentu itp..

Metody usuwania pigmentacji

Sposobów pozbywania się nieudanych, czy niechcianych pigmentacji jest oczywiście bardzo dużo. Pomijając bardzo inwazyjne metody, np. chirurgiczne, przeanalizujmy pod kątem skuteczności oraz bezpieczeństwa zastosowania dwie najbardziej popularne, mianowicie laserową oraz chemiczną.

Laser Qswitch jest najczęściej używanym w gabinetach narzędziem do usuwania PMU i tatuażu. Zasada jego działania opiera się na selektywnej absorpcji emitowanego promieniowania elektromagnetycznego przez cząsteczki pigmentu, czyli na selektywnej termolizie cząstek chemicznych. Określona długość fali rezonuje z cząsteczką barwiącą o odpowiedniej strukturze. Z budowy strukturalnej i przestrzennej wynikają właściwości optyczne cząstek barwiących oraz ich podatność na absorpcję odpowiednich długości fal lasera. Ze względu właśnie na swoją fotoselektywność, laser jest w stanie usunąć określone kolory pigmentu.

Cząstki pigmentu po rozszczepieniu przez wiązkę lasera o odpowiedniej długości fali EM, wychwytywane są przez makrofagi i transportowane do węzłów chłonnych. Laser Qswitch jest idealnym narzędziem (1064nm) do usuwania np. małych cząstek nieorganicznego pigmentu Carbon Black (C.I. 77266), który bardzo często przy nieodpowiednim, zbyt głębokim zastosowaniu odbierany jest jako bardzo chłodny, wpadający w niebiesko-granatowy kolor. Im mniejsza wielkość cząsteczki barwiącej, tym łatwiej będzie nam usunąć dany kolor przy użyciu lasera.

Przeczytaj również:  Trwałość i jakość wygojonego makijażu permanentnego

Oczywiście rozpatrywanie wielkości cząstki barwiącej w oderwaniu od zależności wynikających z czynników fizykochemicznych poszczególnych składników mieszaniy jest zdecydowanym uproszczeniem. Przy założeniu umiejętności odczytania składu pigmentu, pozostaje nadal kwestia proporcji pomiędzy cząsteczkami podstawowymi, agregatami oraz aglomeratami zawiesiny cząstek barwiących w roztworze.

Należy pamiętać, że zabieg laserowego usuwania pigmentu może prowadzić do powikłań. Po wyeliminowaniu wszelkich przeciwwskazań, możemy mieć mimo wszystko do czynienia z następującymi reakcjami: poparzeniami, (wynikającym z obecności m.in. żywic akrylowych), hiperpigmentacją (u osób przyjmujących leki na RZS, zawierające sole złota), hipopigmentacją (u osób z bardzo wysokim fototypem skóry), wystąpieniem niekorzystnych przebarwień pigmentu (wynikające z obecności np. TiO2, Fe2O3- redukcja tlenków metali o wyższym stopniu utlenienia do niższych pod wpływem wysokiej temperatury), redukcją związków azowych do pierwszorzędowych amin aromatycznych.

Alternatywą dla lasera jest chemiczne usuwanie pigmentu przy użyciu tzw. Removerów – czyli roztworów substancji aktywnych, które w zależności od swojego składu mogą cechować się różnorodnym mechanizmem działania.

Metoda chemicznego usuwania pigmentu pozbawiona jest selektywności w odniesieniu do barwy pigmentu. Podstawowe klasy removerów można wyznaczyć w oparciu o skalę kwasowości- i tak wyróżniamy removery alkaliczne, o pH znacząco powyżej 7 (>9), kwasowe- o pH znacząco niższym od 7 (>5) oraz te zbliżone do neutralnego- gdzie głównie mamy do czynienia z removerami, których skład oparty jest na chlorku sodu. Główną cechą chemicznego usuwania pigmentu jest ekstrakcja na zewnątrz przez skórę (pigment „odpada” razem ze strupkiem). Osiągana jest m.in. dzięki mechanizmowi wykorzystania różnicy potencjałów osmotycznych w dwóch środowiskach po wprowadzeniu do organizmu w warstwie skórno-naskórkowej roztworu hipertonicznego (umożliwia to m.in. zawartość chlorku sodu w roztworze).

W zależności od składu chemicznego, dodatku substancji aktywnych skuteczność removerów może być różnorodna. Removery alkaliczne zawierające wodorotlenki lub tlenki zasadotwórcze cechują się dużą skutecznością, natomiast ich zastosowanie obarczone jest ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych w postaci blizn oraz degradacji melaniny. Ryzyko wystąpienia ww. powikłań podczas stosowania removerów kwasowych zawierających w swoim składzie kwasy AHA, bądź słabe kwasy chemiczne, jest niższe, niż w przypadku removerów o wysokim pH. Czwartym rodzajem removerów, są removery kwasowo-solne, o pH ok.3-5, których potencjał działania wzmacnia obecność chlorku sodu.

Przeczytaj również:  Jakie są przeciwskazania do wykonania makijażu permanentnego?

Remover ArtPmu to w 100% polski produkt oryginalny, którego recepturę opracowywaliśmy latami, aby zapewnić maksymalny potencjał usuwania pigmentu, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa i minimalnego ryzyka powikłań. Został przebadany przez polskie niezależne ośrodki pod kątem czystości składu, bezpieczeństwa i skuteczności działania. Czynnikami aktywnymi są: kwas mlekowy (spektrum działania zależy od zastosowanego stężenia- w niższym stężeniu działa nawilżająco, w wyższym stężeniu przy pH ok.2,5-5 działa złuszczająco), kwas fitowy (właściwości przeciwutleniające, opóźnia procesy starzenia się skóry, chroni DNA przed uszkodzeniami, przeciwdziała powstawaniu przebarwień, zmniejsza istniejące, rozjaśnia, nawilża, wybiela), chlorek sodu (użyty w wysokim stężeniu umożliwia wytworzenie hipertonicznego ciśnienia osmotycznego i wyekstrahowanie pigmentu przez powierzchnię naskórka).

Dodatek substancji łagodzących i wyciągów roślinnych przyspiesza regenerację i zapewnia bezpieczeństwo stosowania: betaina (naturalny aminokwas o właściwościach nawilżających, łagodzi podrażnienia skórne, ochrania błony komórkowe), wyciąg z aloesu ECO (wykazujący właściwości przeciwzapalne, łagodzące i przeciwbakteryjne. Zawiera liczne związki aktywne biologicznie, m.in. sole wapnia, fosforu, magnezu, żelaza, witaminy i kwasy organiczne t.j. kwas salicylowy, mający właściwości łagodzące stany zapalne), wyciąg z wąkroty azjatyckiej (działa łagodząco, wygładzająco, oczyszczająco, pobudza produkcje kolagenu, łagodzi stany zapalne), rumianku (działa przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie i regenerację naskórka), żywokostu (korzeń żywokostu zawiera m.in. alantoinę, garbniki, aminokwasy, alkaloidy i sole mineralne.

Wykazuje właściwości regenerujące, przeciwzapalne, pobudza mechanizmy obronne, zmniejsza pieczenia, łagodzi zaczerwienienia skóry), lukrecji (wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne), pantenol (stymuluje podziały komórkowe, łagodzi podrażnienia, nawilża i zmiękcza naskórek, poprawia jego strukturę, stymuluje namnażanie fibroblastów i regenerację naskórka w miejscu uszkodzenia, przyspiesza gojenie ran) oraz gliceryna (wpływa pozytywnie na nawilżenie skóry, naturalny konserwant).

Procedura zabiegowa dobierana jest w zależności od rodzaju skóry klienta, wieku, obszaru ciała. Preparat przeznaczony jest do rozjaśniania i usuwania starych oraz świeżych pigmentacji. Remover ArtPmu to preparat do użytku profesjonalnego, dla osób, które przeszły odpowiednie szkolenie.

Przeczytaj również:  Makijaż Permanentny Brwi Metodą Włosa Maszynowego

Receptura removera ArtPmu została opracowana przeze mnie we współpracy z polskim laboratorium biochemicznym. Produkt wyprodukowano i przebadano w Polsce.