Menu Zamknij

Chemiczne usuwanie makijażu permanentnego w kontekście bezpieczeństwa

Chemiczne usuwanie makijażu permanentnego, jako alternatywa do laserowego usuwania pigmentacji, których wykonanie warunkowane jest większą ilością przeciwwskazań, jest zabiegiem, który zyskuje na popularności z roku na rok. Biorąc pod uwagę ilość źle wykonanych pigmentacji, z pewnością będzie coraz bardziej pożądanym zabiegiem w salonach kosmetycznych. Zabiegi przeprowadza się przy użyciu preparatów, które ogólnie nazwane zostały removerami.

Są to roztwory i zawiesiny substancji aktywnych, które w zależności od swojego składu mogą cechować się różnorodnym mechanizmem działania, skutecznością i bezpieczeństwem. Natomiast wspólnym mianownikiem dla removerów jest to, iż w przeciwieństwie do zabiegów laserów, nie są selektywne w stosunku do budowy (a co za tym idzie konformacji przestrzennej, struktury krystalicznej, a finalnie- do zabarwienia cząsteczki pigmentu).

Klasyfikacja Removerów

W zależności od ich składu wyróżnić możemy kategorie, które najłatwiej sklasyfikować można pod kątem ich stopnia kwasowości.

  • Removery alkaliczne, o pH powyżej 7 (zazwyczaj w granicach 10-12), dzięki zawartości wodorotlenków lub tlenków zasadotwórczych, m.in. wapnia, sodu, magnezu (które w reakcji z wodą przechodzą w wodorotlenki) cechują się dużą skutecznością, jeśli chodzi o siłę usuwania pigmentu, natomiast pamiętać należy, że im wyższe pH, tym większe ryzyko wystąpienia blizn oraz degradacji melaniny. Dodatkowo bardzo wysokie pH powoduje degradację ochronnej bariery fosfolipidowej naskórka i może prowadzić do wtargnięcia patogenów chorobotwórczych.
  • Removery kwasowe, o pH znacząco niższym od 7 (zazwyczaj od 3 do 5) zawierają w swoim składzie kwasy AHA, bądź słabe kwasy chemiczne są również skuteczne, a bezpieczeństwo ich stosowania jest większe, niż w przypadku removerów alkalicznych, ponieważ ich użycie w dużo mniejszym stopniu może powodować tego typu powikłania.
  • Removery solne – o pH zbliżonym do neutralnego (substancją aktywną jest chlorek sodu użyty w wysokim stężeniu). Bezpieczeństwo ich stosowania jest zdecydowanie jednym z największych, natomiast potencjał usuwania- najmniejszy.
  • Removery kwasowo-solne (pH ok. 3-5) których potencjał działania wynikający z niskiego pH wzmacniony jest obecnością chlorku sodu. Bezpieczeństwo stosowania jest zbliżone do removerów kwasowych.
Przeczytaj również:  Jak Dobrać Kształt Kreski Permanentnej Do Oka

Zasada działania

Główną zasadą chemicznego usuwania pigmentu jest jego wyekstrahowanie na zewnątrz przez skórę (pigment „odpada” razem ze strupkiem). Removery solne, dzięki dużej zawartości chlorku sodu, który sprawia, iż roztwór wprowadzany jest roztworem hipertonicznym, prowadzą do wyrównania ciśnień osmotycznych (dzięki zjawisku odwróconej osmozy, które wynika z faktu, iż układ będzie dążył do równowagi), zapewniają większą siłę, która „wypycha” cząsteczki pigmentu na zewnątrz wraz z osoczem.

Skład i bezpieczeństwo stosowania Removerów

Poza składem removerów, techniką pracy osoby wykonującej procedurę, jej doświadczeniem, czynnikami wpływającymi na skuteczność chemicznego usuwania pigmentacji, są m.in.: głębokość, na jakiej osadzony jest pigment, ilość wcześniejszych zabiegów, skład pigmentu (dodatek substancji „wiążących”), obszar ciała, wiek, styl życia klienta. Remover ArtPmu to w 100% polski produkt oryginalny, którego skład zapewnia maksymalny potencjał usuwania pigmentu, przy jednoczesnym wysokim bezpieczeństwie stosowania.

Został przebadany przez polskie niezależne ośrodki QA pod kątem czystości składu, bezpieczeństwa i skuteczności działania. Substancjami czynnymi są: kwas mlekowy, kwas fitowy, chlorek sodu. Dodatek substancji łagodzących i wyciągów roślinnych przyspiesza regenerację i zapewnia bezpieczeństwo stosowania: betaina, wyciąg z aloesu ECO, wyciąg z wąkroty azjatyckiej, rumianku, żywokostu, lukrecji, pantenol oraz gliceryna.

Procedura zabiegowa dobierana jest w zależności od rodzaju skóry klienta, wieku, obszaru ciała. Preparat przeznaczony jest do rozjaśniania i usuwania starych oraz świeżych pigmentacji. Remover ArtPmu to preparat do użytku profesjonalnego, dla osób, które przeszły odpowiednie szkolenie.